Aby sa váš trávnik mohol zazelenať aj po tuhej zime potrebuje jarnú údržbu. Postupujte na jar krok po kroku podľa návodu a váš trávnik vám budú závidieť všetci susedia.
1. Po mrazoch
Do údržby trávnika sa pustite až keď pominú mrazy. Začnite sa oň starať keď je pôda suchá – nie po daždi.
2. Hrabanie
Aj keď ste na jeseň trávnik vyhrabali zopakujte to. Počas zimy niektoré časti trávniku uschli, polámali sa konáre stromov a možno ste zabudli vyhrabať posledné padnuté lístie. Ak sa začalo rozkladať a hnije máte o prácu naviac – odstráňte to.
Keď je trávnik poriadne vyhrabaný prezrite ho – mohla ho napadnúť pleseň. Ak sa tak stalo postriekajte ho vhodnými fungicídmi a zamedzte tak jej rozšíreniu.
3. Kyslík
Aj tráva potrebuje prísun čerstvého vzduchu. Vertikulárom, prevzdušňovacími vidlami, alebo prerezávacími hrabľami trávnik prevzdušnite do hĺbky cca 2 cm. Takto dostanete z trávnika všetko čo mu bráni „dýchať“. Zamotané suché steblá trávy ,burinu, alebo mach. Možno sa vám takto podarí vytrhnúť aj zelenú trávu, ale neobávajte sa toho. Týmto procesom len podporíte rast trávnika. Akékoľvek poškodenie koreňov má za následok jeho zahustenie. Poškodené korene reagujú odnožovaním. Stačí vám pár dní počkať a trávnik bude hustejší.
4. Podsádzanie
Zimné mesiace asi celý trávnik neprežil. Prázdne miesta je lepšie podsadiť novou trávou. Nemusíte kupovať semiačka, stačí ak si vezmete sadzač na cibuľoviny a vyrežete ním zopár kusov trávnika z miest, kde to nebude veľmi nápadné. Takto vyrezaný trávnik položte na prázdne miesta, poriadne zatlačte aby sa spojil s pôdou a máte hotovo. Trávnik sa postupne rozrastie a pokryje prázdne miesto.
5. Hnojenie
Aj tráva potrebuje hnojivo. Najvhodnejšie je také, ktoré postupne uvoľňuje živiny do pôdy. Pri použití týchto hnojív budete mať istotu, že trávu nespálite.
6. Zalievanie
Trávnik polievajte skoro ráno, alebo neskôr večer – kým naň nedopadajú horúce slnečné lúče. Zo začiatku ho polievajte každý deň. Keď tráva podrastie na 7- 8 cm môžete sa oň začať starať tak ako predchádzajúci rok.