Eiffelova veža je pre domácich i turistov miláčikom, symbolom Paríža. Jej konštrukcia si vyžaduje v podstate neustálu starostlivosť. Rekonštrukčným prácam zabezpečujúcim zachovanie veže ako ju poznáme nik nevenuje pozornosť, verejnosť však zaujalo rozhodnutie postaviť okolo veže 2 typy viac ako 3-metrových múrov:
- Kovové ploty po stranách veže.
- Sklenené steny oddeľujúce vežu od otvorených priestranstiev pred a za vežou.
Od futbalových majstrovstiev konaných v roku 2016 Eiffelovu vežu obháňali dočasné zábrany, bezpečnosť okrem nich zabezpečovali neustále vojaci. Kvôli pretrvávajúcim hrozbám teroristických útokov neboli tieto zábrany odstránené a zodpovední sa teraz rozhodli nahradiť ich kovovým a skleneným plotom. Napriek nesúhlasu mnohých tvrdia, že pre zachovanie bezpečnosti sú zábrany nevyhnutné, budú estetickejšie a nepriestrelné sklo nebude narúšať výhľad.
Sú nepriestrelná sklá úplne bezpečné?
Vlastnosti, ktoré sklo nadobúda, sa líšia v závislosti od niekoľkých faktorov, napr. jeho chemického zloženia, spôsobu spracovania a hrúbky produktu. Nepriestrelné sklá sú okrem toho špeciálne vrstvené.
Takéto sklo https://lmmont.sk/sklenene-realizacie/specialne-skla/nepriestrelne-skla/vyhovujúce rôznym špeciálnym požiadavkám inštitúcie, ktorá si ho na mieru objednala, má potom zvolené vlastnosti. V tomto prípade majú zhotovené ochranné panely hrúbku predstavujúcu približne 6,5 centimetra vrstveného materiálu, v ktorom strely uviaznu. Sú zasadené do pevných piliarov a spolu znižujú šance na úspech možného pozemného útoku.
Samozrejme, na bezpečnosť neprestanú dohliadať ozbrojené zložky, teda policajti a vojaci pod Eiffelovou vežou a v jej okolí, a to ani po dokončení múrov na jeseň tohto roku. Pamiatku ročne navštívi 6 až 7 miliónov ľudí a každý z nich bude musieť naďalej podstúpiť zbežnú prehliadku. V okolí veže ostanú roztrúsené civilné hliadky a uniformovaní strážcovia zákona peši alebo na koňoch.